Lenovo Legion 5 15 Raptor Lake 15.1" WQXGA Intel Core i7-14700HX 5060 16GB 512GB SSD Gaming Laptop
SKU
S70545
Rs 419,999.00
In stock
14Th Generation Processor !!
Nvidia RTX5060 8GB Graphics!!
Intel Core i7-14700HX 1.5 / 5.5 GHz Processor
15.1" 2560 x 1600 Screen Display,
16GB RAM,512GB SSD,
Bluetooth, Wi-Fi,Hdmi,Win 11 Home.
Nvidia RTX5060 8GB Graphics!!
Intel Core i7-14700HX 1.5 / 5.5 GHz Processor
15.1" 2560 x 1600 Screen Display,
16GB RAM,512GB SSD,
Bluetooth, Wi-Fi,Hdmi,Win 11 Home.
Categories: Lenovo, Gaming Laptops
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Legion |
| Screen Size | 15.1" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Generation | Intel 14th Generation |
| Processor Type | Intel Core i7-14700HX |
| Processor Speed | 1.5 GHz |
| Processor Turbo | 5.5GHz |
| Processor Cache | 33MB |
| RAM | 16GB |
| HDD Interface | SSD |
| Hard Disk Capacity | 512GB SSD |
| Graphics | Nvidia Graphics |
| Graphics Detail | RTX 5060 (NVIDIA GeForce) |
| Video Memory | 8GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| USB Ports | 3 ports |
| Numeric Pad | Yes |
| HDMI | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Warranty | International Warranty |
| Shipping | Same Day From Lahore |










Log In