Itel Muzik 400
SKU
G57592
ITEL MUZIK 400 SPECIFICATIONS
Key Specs
| Display | 2.4 inches |
|---|---|
| Battery | 3000 mAh |
| Rear Camera | 0.3 MP |
Special Features
| Games | Yes |
|---|---|
| Sms | 500 |
| Phone Book | Yes Limited, 2000 entries |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
General
| Sim Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
|---|---|
| Model | Muzik 400 |
| Launch Date | August 20, 2019 (Official) |
| Brand | Itel |
| Network | 4G: Not Available, 3G: Not Available, 2G: Available |
Multimedia
| Special Features | Torch Light, Multi Languages |
|---|---|
| Music | Yes Music Formats: AAC, AMR, MIDI, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| Video Player | Yes Video Formats: 3GP, AVI, MP4 |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Fm Radio | Yes Recording option |
Design
| Colours | Blue, Gold |
|---|
Display
| Display Type | TFT |
|---|---|
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
Storage
| Expandable Memory | Yes Up to 32 GB |
|---|
Camera
| Camera Setup | Single |
|---|---|
| Camera Features | Digital Zoom |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Flash | No |
Battery
| User Replaceable | Yes |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Capacity | 3000 mAh |
Network Connectivity
| Bluetooth | Yes v2.1 |
|---|---|
| Network Support | 2G |
| Sim 1 | 2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz |
| Sim 2 | 2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz |
| Brand | itel |
|---|---|
| Operating System | No |
| Screen Size | Under 3 inch |
| Internal Memory | Up to 1,000 Books |
| RAM | Info Not Availible |
| Main Camera Pixel | VGA |
| Dual Sim | Yes |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Shipping | 24 - 48 hrs |
| Color | Gold |













Log In