Intel Core i9-11900F Processor
SKU
U54977
Special Price Rs 85,999.00 was Rs 87,999.00
Out of stock
Category: Processor
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Shipping | Same Day From Lahore |
11th Gen Intel Core i9-11900F desktop processor
| Max clock speed | Up to 5.2 GHz |
| Base clock speed | 2.5 GHz |
| Cores/Threads | 8/16 |
| Unlocked and overclockable(1) | No |
| Boost technology | Intel Thermal Velocity Boost Technology |
| TDP | 65W |
| Intel Smart Cache | 16M |
| Motherboard compatibility | 400 and 500 series(2) |
| Discrete graphics required | Yes |

Intel’s latest desktop processor architecture and fast clock speeds deliver high frame rates and low latency for competitive play and more immersive experiences.

Engineered for play.

Made to create.

Game for a crowd.
| Brand | Intel |
|---|---|
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Shipping | Same Day From Lahore |


Log In