Hp Probook 450 G9 i7-1255U 8GB 512GB SSD
12th Generation Processor !!
Nvidia MX570 2GB Graphics !!
Intel Core i7 12th Gen 3.5 / 4.7 GHz Processor
15.6" HD Display Size (1366x768)
8GB RAM,512GB SSD,DOS,
Webcam, Bluetooth, Wi-Fi.
HP ProBook 450 G9

With a new compact design, the HP ProBook 450 Laptop PC delivers commercial performance, security, and durability to professionals at growing companies who move from desk to meeting room to home.
A new design for wherever work takes you
The compact, light, slim chassis with aluminum components is easy to carry from place to place. An optional high-brightness display provides an over 87-percent screen-to-body ratio and a new keyboard delivers a quiet and responsive experience.
Multi-layered security protection
Your growing business requires the protection of a PC with commercial-grade security features. The HP ProBook 450 is enhanced with security and privacy from the BIOS up.
Power that lasts
Equipped with the latest optional quad-core Intel® processor with breakthrough Intel® Iris® Xᵉ graphics and fast, upgradeable dual channel SODIMM memory , the HP ProBook 450 drives performance with long battery life and high-speed solid-state drives.
A lightweight chassis with aluminum components brings a stylish look. Confidence in performance comes from 120,000 hours of the HP Total Test Process and MIL-STD 810H testing
Help speed up demanding business applications with an optional quad-core Intel® Core™ processor.
Get going fast with Connected Modern Standby and wake your PC from the optional match-on-sensor fingerprint sensor
Enjoy the consistent feel and extremely quiet typing experience of the redesigned keyboard with rubber dome keys.
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | ProBook |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | No |
| Operating System | DOS |
| Generation | Intel 12Th Generation |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Turbo | 4.7 GHz (Up to) |
| Processor Cache | 12 MB |
| RAM | 8GB |
| HDD Interface | SSD |
| Hard Disk Capacity | 512GB SSD |
| Graphics | Nvidia Graphics |
| Graphics Detail | MX570 |
| Video Memory | 2GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| USB Ports | 3 ports |
| Numeric Pad | Yes |
| HDMI | Yes |
| Backlit Keyboard | No |
| Warranty | 7 Day Replacement |
| Shipping | Same Day From Lahore |










Log In