HP Envy x360 14 FA0090AU AMD Ryzen 7 8840HS 16GB 512GB SSD
SKU
U66307
Rs 272,999.00
Out of stock
AMd Ryzen 7 Processor !!
AMD Radeon Graphics !!
AMD Ryzen 7 8840HS 3.3/5.1 GHz Processor
14" Display Size (1920x1200)
16GB RAM,512GB SSD,Win 11 Home,
Webcam, Bluetooth, Wi-Fi.
AMD Radeon Graphics !!
AMD Ryzen 7 8840HS 3.3/5.1 GHz Processor
14" Display Size (1920x1200)
16GB RAM,512GB SSD,Win 11 Home,
Webcam, Bluetooth, Wi-Fi.
Category: HP
| Brand | HP |
|---|---|
| Series | Envy |
| Screen Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Generation | AMD Ryzen Generation |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Turbo | 5.1GHz |
| Processor Cache | 16 MB |
| RAM | 16GB |
| HDD Interface | SSD |
| Hard Disk Capacity | 512GB SSD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Detail | Info n/a |
| Video Memory | Shared |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| USB Ports | 2 ports |
| Numeric Pad | No |
| HDMI | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Warranty | 1 Year Manufacturer |
| Shipping | Same Day From Lahore |










Log In