Dell G7 16 7630 Raptor Lake i9-13900HX 16GB 1TB SSD Gaming Laptop
SKU
U64427
Rs 400,999.00
Out of stock
13Th Generation Processor !!
Nvidia RTX4060 8GB Graphics !!
Intel Core i9-13900HX 2.2/5.3 GHz Processor
16" Display Size (2560x1600)
16GB RAM,1TB SSD, Win 11 Home,
Webcam, Bluetooth, Wi-Fi.
Nvidia RTX4060 8GB Graphics !!
Intel Core i9-13900HX 2.2/5.3 GHz Processor
16" Display Size (2560x1600)
16GB RAM,1TB SSD, Win 11 Home,
Webcam, Bluetooth, Wi-Fi.
Categories: Dell, Gaming Laptops
| Brand | Dell |
|---|---|
| Series | Gaming |
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Generation | Intel 13th Generation |
| Processor Type | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Turbo | 5.3GHz |
| Processor Cache | 36MB |
| RAM | 16GB |
| HDD Interface | SSD |
| Hard Disk Capacity | 1TB SSD |
| Graphics | Nvidia Graphics |
| Graphics Detail | RTX 4060 (Nvidia Geforce) |
| Video Memory | 8GB |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| USB Ports | 3 ports |
| Numeric Pad | No |
| HDMI | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Warranty | International Warranty |
| Shipping | Same Day From Lahore |










Log In